Založ si blog

Výstavba obchodného centra FORUM v Prešove o nás bez nás? (Prešovčanov)

Výstavba obchodného centra FORUM v centre v Prešova sa čoraz častejšie diskutuje v médiách, medzi občanmi , ale aj odbornou verejnosťou. Iste, priestor priamo v centre mesta je určite zaujímavý, ale tento projekt od začiatku sprevádza mnoho nejasností. Prvým problémom je, že o tomto projekte sa rozpráva už vyše 10 rokov a preto sú už Prešovčania veľmi obozretní, keď opätovne o ňom počujú . Medzičasom povolenia stratili platnosť a nové sú v procese opätovného vybavovania a posudzovania. Priestor v centre mesta je natoľko dôležitý, že rozhodne by mala mať možnosť vyjadriť sa k projektu verejnosť, aktivisti a odborníci. Aká je však momentálna realita?

Korektný investor je iba ilúzia?

Investor stojaci za projektom obchodného centra sa snaží projekt voči verejnosti prezentovať pozitívne a otvorene. Viacerí odborníci, ale poukazujú na fakt, že sú komunikované len veci, ktoré sa dobre počúvajú a nepôsobia na verejnosť negatívne. Žiaľ, sú tu aj témy problémy , ktoré rozhodne nespadajú do prezentovaného obrazu ústretového investora, ktorý nič neskrýva. A  do dnešnej doby akosi chýba komunikácia so širokou verejnosťou a odborníkmi, v tých menej „sexy“ témach. Ale na druhej strane sa investor nebojí prezentovať ambiciózny plán výstavby už v roku 2018, napriek tomu, že stále nemá potrebné dovolenia.

Podozrivé spracovanie zámeru?

V procese projektovej dokumentácie je potrebné posúdiť aj vplyv na životné prostredie. Takýto zámer môže spracovať len osoba, ktorá spĺňa odborné predpoklady (podľa vyhlášky MŽP SR č. 113/2006 Z. z.). No a tu nastal problém. Pre investora zámer spracovala osoba, ktorá nie je uvedená v Zozname odborne spôsobilých osôb, čiže de facto nie je oprávnená na takýto odborný úkon. Toto minimálne budí podozrenie a natíska otázku o kompetentnosti osôb zodpovedných za projekt. V čase, keď sa v nedávnej minulosti rozoberali aj v médiách rôzne podozrivé pečiatky „odborníkov“ pri viacerých stavebných projektoch (došlo dokonca aj k zatvoreniu viacerých budov z obavy o bezpečnosť ľudí), toto vysiela naozaj zlý signál a nastáva otázka, ako si asi investor poradí so stavbou ak nedokáže (alebo nechce?) dodržiavať základné pravidlá a zákony.

Zámerné vyhýbanie sa dôležitým otázkam? Nastane kolaps dopravy?

Je jasné, že takýto projekt výrazným spôsobom zasiahne do lokality, dopravy, zelene, vzhľadu miesta a podobne. A vyzerá to tak, že najmä týmto témam sa investor vyhýba. Pritom je absolútne jasné, že zásahy budú veľmi viditeľné a budú mať dopad na každodenný život Prešovčanov. A nie je preto férové vyhýbať sa napríklad dopravným rizikám – kolapsu statickej aj dynamickej dopravy v centre mesta. Zaoberal sa investor otázkami, hroziaceho kolapsu dopravy? Aký to bude mať vplyv na okolité komunikácie a križovatky? Bolo predložené ich dopravno-kapacitné posúdenie? Na tieto otázky skrátka musí byť jasná odpoveď. Pretože my veľmi dobre vieme ako už teraz vyzerá doprava v centre Prešova.

Nebojme sa odpovedí aj na ďalšie otázky. Pôjde výstavba na úkor zelene, možných parkov, vytvorenie priestorov pre komunitu? Ako bude vyzerať kombinácia modernej budovy v historickom centre? (v Bratislave o tom vedia svoje).

S kým bol a bude konzultovaný vzhľad budovy, boli prizvané nezávislé inštitúcie a odborníci? Nehovoriac o tom, že obchodné centrum má sídliť na mieste bývalého mestského opevnenia. Je tam historické dedičstvo? Bude alebo bol robený archeologický prieskum? Bol vôbec posudzovaný celkový vzhľad obchodného centra, tak aby bol v súlade s  prešovským centrom s bohatou históriou, ktoré je naozaj unikátne? Tak ako je to bežné v zahraničí? Alebo to pôjde tak klasicky po „slovensky“?

Prešovčania si zaslúžia férový prístup

Prečo vlastne vznikol tento blog? Nikto sa nebráni diskusii o projekte. Ale keďže sa týka nás všetkých a mnohých občanov sa dotkne veľmi priamo, poďme diskutovať aj o možných negatívach a dopadoch. Poďme sa rozprávať otvorene o normálnych termínoch, nebuďme tlačený k stene nereálnym termínom. Napokon na projekt sa už čaká 10 rokov, Prešov ešte pár mesiacov kľudne počká. Poďme otvorene hovoriť o vplyve na dopravu, parkovanie, zeleň, zachovanie historického vzhľadu nášho krásneho centra. A aj o tom, či tento projekt pripravujú odborníci a prečo nie sú prizývaní občania a odborná verejnosť na otvorenú diskusiu. Je pochopiteľné, že investor chce zisky v čo najkratšej dobe. Otázka je, ale za akú cenu. A preto musia byť do procesu zapojení samotní Prešovčania. Investor, ktorý nemá čo skrývať sa tomu určite nebude brániť. Prešov a jeho obyvatelia si to zaslúžia. Zaslúžia si férový prístup.

Poďme sa spýtať 8. 2. 2017 mestských poslancov ako je možné, že zrazu zmizol park a zeleň v projekte OC Fórum v Prešove

06.02.2017

Slová ako hrdosť, zmysluplný, záväzok voči občanom, solídny alebo jedinečný sprevádzajú komunikáciu zo strany developera v prípade projektu OC Fórum v Prešove. Treba uznať, znie to dobre. viac »

Vladimír Mečiar

Mečiar: Symbol rozdelenia federácie, ale aj možného zneužitia moci

23.07.2017 11:00

S menom Vladimíra Mečiara, ktorý sa narodil 26. júla 1942, sa spája rozdelenie federácie a vznik samostatného Slovenska.

lietadlová loď, loď, Gerald R. Ford

Nová pýcha americkej flotily. USA zaradili služby loď novej generácie

23.07.2017 10:18

USA po rokoch meškania a nečakaného predraženia uviedli do služby lietadlovú loď USS Gerald Ford, ktorá je prvým zástupcom novej generácie nosičov lietadiel.

Anthony Scaramucci

Šéf komunikácie Bieleho domu vymazal svoje tweety, išli proti Trumpovi

23.07.2017 09:58

Nový riaditeľ komunikácie Bieleho domu Anthony Scaramucci vymazal všetky staré tweety zo svojho účtu. V sobotu o tom informoval na twitteri.

Islamský štát, fallúdža, irak,

The Guardian: Interpol má zoznam 173 možných atentátnikov

23.07.2017 08:58

Zoznam 173 členov IS, ktorí majú údajne osobitnú prípravu zameranú na páchanie samovražedných útokov v Európe, rozšírila medzinárodná policajná organizácia Interpol.

janicagreg

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 13959x
Priemerná čítanosť článkov: 6980x

Autor blogu

Kategórie